Ekonomi

‘Türk Yatırım Fonu’ resmen kuruldu

Kanunla birlikte Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) 8. Devlet Başkanları Zirvesi’nde imzalanan Türk Yatırım Fonu’nun kurulmasına ilişkin anlaşma yürürlüğe girdi.

Zirvede Fonun “eşit sermaye katkısı ve eşit oy hakkı” ilkesi çerçevesinde kurulmasına karar verildi. Bu kapsamda 16 Mart 2023 tarihinde Ankara’da düzenlenen TDT Olağanüstü Zirvesi’nde “Türk Yatırım Fonu Kuruluş Anlaşması” imzalanmış ve konuya ilişkin anlaşmanın onaylanmasına ilişkin kanun tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmiştir. 1 Kasım’da.

Anlaşmaya göre Türkiye’nin Fona sermaye katkı taahhüdü ve bu taahhüt çerçevesinde yapılacak ödemeler 100 milyon dolar karşılığını aşamaz. Cumhurbaşkanı belirlenen tutarı 5 katına kadar artırma yetkisine sahip olacak.

Hedef CSA ülkelerinin kalkınmasına destek

Fon, bölge içi ticaret hacmini artırmayı ve ekonomik faaliyetleri destekleyerek CSA ülkelerinin ekonomik kalkınmasına destek olmayı amaçlıyor.

Finansman kaynakları, ulusal ve uluslararası kuruluşlarla ortak finansman, üretim kapasitesinin genişletilmesi, dijital altyapının güçlendirilmesi ve çeşitli segmentlerdeki kalkınma projelerinin desteklenmesi yoluyla üye ülkelerdeki KOBİ’lere finansman sağlanması planlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu